Ondrej Repka (Repy)

Prečo ísť na bilingválne gymnázium (verzia 1.0 (úprimná))


Pokiaľ Vás chcem presvedčiť o tom prečo ísť na túto školu, mal by som asi na začiatok použiť nejaký vecný všepravdivý argument (aj to je jedna z vecí, ktoré ma tu naučili, či úspešne, posúďte sami). Moja osemročná púť sa začala na tejto škole po ukončení 4 rokov na ZŠ. Prečo som sa rozhodol vyskúšať to? Sám neviem, aj keď z jedným z podnetov bolo určite to, že som mal staršieho brata, ktorý bol v tej dobe už v treťom ročníku na tejto škole. No aj napriek tomu, takmer absolútne som nevedel do čoho idem. To že budem maturovať v dvoch jazykoch, o tom sa mi ani nesnívalo, vtedy som si pod slovom bilingválny predstavoval akurát to, že asi sa budem učiť dva jazyky, čo mi prišlo vtedy ako v celku zaujímavá výzva, no to bolo všetko. Či teraz svoju nevedomosť ľutujem? Určite nie.
Už od prvých hodín francúzštiny som vedel, že to asi nebude najľahšie. Vtedy som bol ešte stále zo základnej školy zvyknutý takmer vôbec sa neučiť a zvládať školu ľavou zadnou (nie že by sa to až tak drasticky zmenilo :-)), ale veľmi rýchlo sme nabehli na novú formu učenia. Aj keď nechcem teraz vychvaľovať tento stredoškolský systém, myslím si že pre mladého človeka je to skvelá zmena a dobrý impulz. Škola začala byť zaujímavejšia. I keď som často frflal, vedel som že napredujem. Myslím si, že oproti klasickému gymnáziu, je naša bilingválna forma ešte zaujímavejšia. Keďže sa náš systém snaží priblížiť tomu francúzskemu, podľa môjho názoru preberáme učivo oveľa zaujímavejšie. I keď možno často sú tie veci nepraktické, sme nútení chápať súvislosti, jadro veci. Myslím si, že tie dlhé hodiny strávené nad analýzami francúzskych literárnych textov taktiež neboli zbytočné. Osobne to viem oceniť pri debatách s ľuďmi. I keď určite to nie je spôsobené len tým čo ma škola naučila, viem sa pri debate pozrieť na jadro veci z rôznych uhľov pohľadu, viem objektívnejšie analyzovať problém, nie som jednostranný (inak toto je jedným z kritérií kvalitnej dizertácie :-)). No toto je len jedno z mála vecí ktoré mi táto škola dala. Nikdy nezabudnem na skvelých spolužiakov, s ktorými si takmer dokonale vychádzam, množstvo výletov, zahraničných výmen. Škola mi dala možnosť spoznať Francúzsko, nových ľudí, inú mentalitu, kultúru, nespočetné množstvo zážitkov a skúseností, ktoré mi dali veľmi veľa pozitívneho. Nechcem teraz povedať, že klasická forma gymnázia je nanič, no pokiaľ vedľa seba postavíte priemerného „gympláka" a absolventa bilingválnej formy, myslím že po chvíli by ste ten rozdiel spozorovali (otázne je, aký by bol ten rozdiel, že? :-)).
Osobne som veľmi rád, že som sa vybral touto dlhou cestou. Zatiaľ som to ešte nikdy neľutoval a nikdy by som to nemenil. Vážim si všetkých ľudí, s ktorými som tých 8 rokov strávil, najmä profesorov a spolužiakov. Počas tých rokov sme sa navzájom formovali. Či už profesori nás (a naopak :-)) alebo my spolužiaci, medzi sebou. Mali sme na to veľa času no a podľa môjho názoru sme teraz každý také malé majstrovské dielo. A každé je postavené na kvalitných základoch a to je tiež veľmi dôležité...


                                                                                                                                                                          Ondrej Repka