Workshop „Karikatúry za ľudské práva“

V stredu, dňa 10. 12. 2014 sa študenti III. BB pri príležitosti Dňa ľudských práv zúčastnili workshopu „Karikatúry za ľudské práva“ ktorý sa konal pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv pod záštitou Holandského veľvyslanectva, Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Poľského inštitútu a Talianskeho kultúrneho inštitútu. 

 

Každý určite súhlasí, že ľudské práva sú neoddeliteľnou súčasťou dôstojného života, no aj napriek tomu sú mnohým ľuďom vo svete tieto základné práva odopierané. Politické karikatúry predstavujú jedinečný spôsob poukazovania na porušovanie ľudských práv zaujímavým vizuálnym spôsobom a v tomto smere majú teda veľký význam pre medzinárodnú spoločnosť.

 

V stredu, dňa 10. 12. 2014 sme sa spolu s mojimi spolužiakmi a pani profesorkou Macák rozhodli, že nastal čas využiť bezplatné cestovanie vlakom a popritom získať nové poznatky či inšpirácie, ktoré by sa nám mohli zísť na dlho očakávanej maturite z francúzskeho jazyka. Cieľom bol Poľský inštitút v Bratislave s hlavným hosťom, známym karikaturistom, Jozefom Danglárom Gertlim .
A tak sme v skoré ráno s úsmevmi cez pol tváre z dôvodu, že ideme na výlet  (a tiež z dôvodu,  že sa vyhneme  skúšaniu  Francúzskej revolúcie z dejepisu) čakali na náš rýchlik. Čas ubiehal  a ani sme sa nenazdali, už sme sedeli v príjemnom prostredí  Poľského inštitútu, kde sme boli rozdelení do 5-tich skupín. Každú skupinu mal na starosti vodca, ktorý nás oboznámil s témou, na ktorú sme mali vymýšľať karikatúry. Stôl, kde som bola ja s mojimi ďalšími 3-ma spolužiačkami dostal tému „ochrancovia ľudských práv“. Po 2 hodinách nášho tvorenia, vznikli 4 karikatúry, ktoré na moje veľké prekvapenie vyzerali naozaj  dobre, a na ktoré som patrične hrdá ( :D). Ďalej nás čakal zdravý obed, ktorý bol formou švédskych stolov. Jedlo bolo chutné, ľudia príjemní, a tak nemožno tento výlet hodnotiť inak, ako len v pozitívnom slova zmysle. Čerešničkou na torte  bola krátka návšteva Vianočných trhov, odkiaľ sme samozrejme nemohli odísť bez tradičného vianočného (detského :D) punču.
Nakoniec by som chcela dodať, že tento výlet splnil svoj účel. Spoznali sme nových ľudí, rozšírili svojho tvorivého ducha  a istým spôsobom sme boli nútení zamyslieť sa nad problémami  v spoločnosti, ktoré sa týkajú každého z nás. Som úprimne rada, že som sa mohla zúčastniť tejto exkurzie a tým zažiť jeden neobyčajný deň  s fajn ľuďmi. Ďakujem.

 

Nikoletta Janíková

 

Súbory na stiahnutie