20. výročie bilingválnych sekcií

V piatok 17. septembra 2010 sa konali v Prahe oslavy 20. výročia založenia bilingválnych sekcií na Slovensku a v Čechách. V Trenčíne sme v máji oslavovali spolu s 90. výročím založenia Gymnázia Ľudovíta Štúra aj 10. narodeniny našej bilingválnej sekcie.
Do Prahy z nášho gymnázia cestovalo štvorčlenné družstvo: František Babuška, Mária Čibíková, Rebeka Zacková a Lukáš Kramárik, aby sa zúčastnili súťaže v pétanque. Mária Čibíková sa stala absolútnym víťazom a so ziskom 40 bodov bola neporaziteľná. (Druhý v poradí mal 19.)
Študenti mali možnosť stretnúť sa so spolužiakmi z iných sekcií, porozprávať sa a samozrejme pozrieť si Prahu počas orientačnej hry (Jeu de piste). Praha ich podľa vlastných slov tak zaujala, že trošku odbočili z trasy, čím stratili síce nádej na víťazstvo, ale zase si pozreli Katedrálu svätého Víta.
Osláv sa zúčastnili študenti a vyučujúci z Olomouca, Tábora, Bratislavy, Banskej Bystrice, Prahy a Trenčína.
Súťažilo sa vo florbale, volejbale, v typickej francúzskej hre pétanque a v debatnej súťaži. Po obede mali študenti možnosť spoznať Prahu počas orientačnej hry.
Večer sa konala slávnostná recepcia v galskom štýle. Mohli sme ochutnať pečené stehno (aj keď asi nebolo z diviaka) a iné dobroty. Jedlo nebolo úplne zadarmo, bolo treba správne odpovedať na rôzne otázky, alebo aspoň zaspievať, pretlačiť galského bojovníka či trafiť šípkou do terča.
Zaujímavosťou je, že riaditeľom gymnázia Jána Nerudy v Prahe je absolvent Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne, Mgr. Juraj Liška.