Lucia Sommerová

Ak gymnázium, tak jedine bilingválne


Na rovinu to priznám: keď som sa hlásila na osemročné gymnázium, nevedela som, že sa tam bude vyučovať francúzština ani že neskôr sa budeme učiť predmety po francúzsky. Ale vďakabohu, že to tak bolo. Od prvého “ bonjour” bolo jasné, že to nebude najľahšie, ale teraz viem, že by som sa po francúzsky nikdy nenaučila tak dobre ako práve tu. Vďaka tejto škole som sa dostala do okúzľujúceho Francúzska, na svet som sa pozrela z Eiffelovky, spoznala som Francúzov, ich mentalitu a čo je najlepšie: rozumeli mi tam. Získala som diplomy, čo mi teraz uľahčuje ďalšie štúdium. Táto škola ale neučí len vedomostiam, ale hlavne tomu ako si veci hľadať, k niečomu sa dopracovať, logicky si spájať to, čo vieme. Preto si napr. genetiku pamätam pomocou Pascalovho trojuholníku.
Napriek tomu, že sa jedná o bilingvál, a na jazyk sa kladie dôraz, ostatné predemty mu nikdy nepadli za obeť. Mnohí ostatní vysokoškoláci netušia, čo je to derivácia, chromatografiu videli len v knihách a nikdy neprenikli do vnútra bunky, tak ako my. Profesori na tomto gymnáziu sú nielen profesormi, ale predovšetkým sú to ľudia, ktorí veci ťažké a nudné dokážu podať tak zaujimavým spôsbom, že si ich každý musí pamätať aj za dlhé roky. Navyše pomôžu aj s tým, čo je nad rámec ich povinností, za čo som im mimoriadne vďačná.
A námietky, že bilingválni študenti sú znevyodnení napr. pri prijímačkach na medicínu, informatiku či právo? To je hlúposť. Človek dokáže všetko, čo chce a bilingvál ho nijako nelimituje naopak ho poháňa. Absolventi tohto gymnázia sú dospelí, samostatní a inteligentní ľudia, ktorí sa vo svete nestratia a môžu sa ubrať akýmkoľvek smerom. Veď títo študenti študujú na rôznych školách na Slovensku ale aj v zahraničí.
Ale nie je to len o učení. Toto štúdium z nás spravilo kamarátov na celý život. Veď osem rokov sme boli stále spolu, každý deň sme sa stretávali, spoločne sme sa smiali na výletoch, spolu sme zdolávali všetky problémy, dalo by sa povedať, že sme spolu žili. A to je pekne dlhá doba.
Vzhľadom na to, že sme sa tak skoro pohybovali medzi stredoškolákmi, dospeli sme rýchlo. Už od útleho veku gymnázium vyžaduje veľa, ale nakoniec to vždy stálo za to a teraz na to radi spomíname. Možno, že mi nezostala ani jedna nezničená nervová bunka, ale ak by som dostala šancu sa znovu rozhodnúť, išla by som do toho znovu. Toto bilingválne gymnázium vychováva ľudí pre svet a naučilo ma, že sny sa len nesnívajú, ale môžu sa aj splniť. Každému študentovi, čo sa chce skutočne niečomu naučiť a spoznať svet, odporúčam túto školu.

Lucia Sommerová, absolventka