Mgr. Kristína Koníčková, Anglický jazyk

Názov kurzu: A Satisfying School Experience – Strategies and Skills for Teachers, Integrating Creativity and Innovation into Teaching
Termín konania kurzu: 21. marec 2022 – 02.04.2022
Miesto konania kurzu: Dublin, Írsko

 

 

Vďaka ponuke našej školy som v rámci projektu Erazmus+ dostala možnosť vycestovať na dva týždne do Írska na kurzy pre učiteľov. Nakoľko vyučujem anglický jazyk, bola to pre mňa lákavá ponuka, ktorá sa neodmieta. Anglicky hovoriaca krajina je pre mňa vždy veľké plus nielen kvôli jazyku, ale aj kvôli ľuďom a krajine, ktorú mám za ten čas možnosť spoznávať. Preto som sa v dňoch 21.03. – 02.04.2022 zúčastnila pobytu v Dubline, kde som spolu s ďalšími európskymi učiteľmi navštevovala dva kurzy.

Prvý týždeň som absolvovala kurz A Satisfying School Experience – Strategies and Skills for Teachers, ktorý viedla úžasná skúsená lektorka. V mojej skupine sa stretli učitelia zo 7 európskych krajín – Poľsko, Rumunsko, Švédsko, Taliansko, Portugalsko, Španielsko a Slovensko. V úvode kurzu všetci účastníci odprezentovali niečo z miesta odkiaľ pochádzajú a školu na ktorej učia, poprípade priniesli ochutnať niečo z ich tradičných sladkostí. Počas týždňa sme sa venovali rôznym témam, ako napríklad motivácia žiakov, kritické myslenie, prevencia vyhorenia učiteľov, stresový manažment a dokonca sme absolvovali aj dramatický workshop, ktorého hlavnou súčasťou boli hry podporujúce kreativitu a vyjadrenie žiakov. Rozoberali sme PERMA model (positive emotion, engagement, relationships, meaning, achievemet), ktorý bol spojený s rôznymi komunikačnými hrami. Počas týždňa sme mali naplánované rôzne kultúrne aktivity, ako napríklad prehliadku Dublinu, navštívili sme Trinity College, Temple Bar, najznámejšie Írske Cliffs of Moher, The Burren Rocks a známe mesto Galway.

Druhý týždeň som sa zúčastnila kurzu Integrating Creativity and Innovation into Teaching, ktorý bol viac zameraný na konkrétne aplikácie, webstránky a online priestor, ktorý môže byť využitý pri vyučovaní rôznych predmetov, ako napríklad Jamboard, Nearpod.com, Padlet, bookcreator.com, storyjumper.com, mentimeter.com a mnoho ďalších. Boli nám predstavené kreatívne aktivity, online hry, projektové vyučovanie, Google experimenty a tiež sme na konci kurzu vytvorili video z našej návštevy v múzeu. Na tomto kurze sa zúčastnili učitelia z 5 európskych krajín – Poľsko, Španielsko, Chorvátsko, Francúzsko a Slovensko a taktiež sme na začiatku odprezentovali školy kde učíme. V rámci kultúrnych aktivít sa nám podarilo navštíviť Dublin market, Archeologické múzeum, Dublin Castle, známy park St. Stephen´s Green, najznámejšiu katedrálu v Írsku – St. Patrick´s Cathedral, knižnicu Trinity College a východné pobrežie Írska s chodníkom ponad nádherné útesy, ktorý je od Dublinu vzdialené len 40 minút – Howth Head.

Ak by som mala na záver zhodnotiť učiteľské kurzy a môj pobyt v Írsku, ktorého som sa vďaka programu Erazmus+ mohla zúčastniť, určite by som túto skúsenosť odporučila každému učiteľovi nielen anglického jazyka. Bola to veľmi pozitívna skúsenosť, vďaka ktorej som spoznala mnoho európskych učiteľov, spoznala som Dublin, navštívila rôzne Írske miesta a hlavne si odniesla veľa nezabudnuteľných zážitkov. Ďakujem za to!