Mgr. Katarína Griffin, španielsky jazyk

Jazykové projekty

Málaga, Španielsko, 21. 4. - 5. 5. 2017

Za miesto môjho študijno-kultúrno-poznávacieho pobytu som si zvolila Málagu na juhu Španielska. Dôvodov na to bolo niekoľko: Málaga je jedným z najnavštevovanejších miest Andalúzie, je na pobreží Stredozemného mora s krásnym názvom Costa del Sol a dá sa sem doletieť priamo z Bratislavy.

Kedysi (pred 20 rokmi?) som v nej strávila asi pol dňa, takže spomienky som nemala takmer žiadne a aj preto som ju chcela skúsiť spoznať o trošku viac.

Mojím prvým zážitkom bol tri-a-pol-hodinový let a pristávanie tesne nad golfovým ihriskom. Nasledoval presun cez mimoriadne pokojné letiskové haly (na Španielsko boli fakt tiché) a prevoz do ubytovne mojej školy.  Tu ma vítala prívetivá recepčná a vykala mi! (V Španielsku sa väčšinou nevyká, aspoň tak som bola na to zvyknutá!)

Keďže som docestovala v piatok, čakal ma voľný víkend, teda čas na prebádanie neznámej Málagy. Hneď v sobotu ráno som vyrazila do centra mesta, nech viem, či stojí za to. Čakali ma ulice a uličky plné kaviarní a reštaurácií, obchodov, kostolov, múzeí a ľudí. Už žiadne pokojné letisko, ale vrava, veselosť a príjemná pohoda. Pani María, moja známa z autobusovej zastávky, ma neplánovane hodinu sprevádzala a ukazovala čo vidieť, kam sa pozrieť, ako sa ktoré miesto volá a prečo, kde je vhodné dať si tapas a kde sú predražené, prečo si nedať sangríu a kde sa pohybuje Antonio Banderas, keď príde do rodného mesta. Začiatok pobytu nemohol byť lepší.

V nedeľu večer som konečne stretla mojich spolužiakov – z Nemecka, Švajčiarska, Švédska, Holandska, Írska, Kanady, Kórey a Číny. V pondelok ráno aj mojich učiteľov – všetkých z Andalúzie :o).

Dni som trávievala v rôznych triedach zdokonaľujúc moju španielčinu alebo nasledovaním mojich učiteľov a pozorovaním, ako oni učia, teda tzv. shadowing. Denne 6-8 hodín. Potom ešte navečer niekoľko lekcií flamenca alebo kultúrna debata, koncert vážnej hudby a ochutnávka tapas, všetko organizované mojou školou.

Keď mi už fakt stačilo školy, po vyučovaní som chodila skúmať, ako žije Málaga. Narodil sa tu Pablo Picasso, takže jeho múzeum a rodný dom sú povinnou jazdou. Za návštevu stálo aj Museo Tyssen, Museo Pompidou ako aj katedrála mesta, tzv. La Manguita. Málaga však nie je bohatá len na pamiatky, jej najväčším bohatstvom je určite úžasné pobrežie a klíma. Má nádhernú promenádu popri mori, tiahnúcu sa od centra mesta dlhé kilometre na východ i západ. Pri príjemnom jarnom počasí (také som si užila ja) je plná chodcov, bežcov, cyklistov, či korčuliarov. Našli sa samozrejme aj plavci, ja som však tentokrát ani malíček nestihla omočiť.

Prežila som v Málage dva vynikajúce týždne – zvolila som výbornú školu, skvelé mesto, ale čo vnímam ako najväčší prínos, spoznala som množstvo zaujímavých ľudí z celého sveta a rovnako som sa učila aj od nich pri našich spoločných večerných rozhovoroch o všetkom.  Pre mojich študentov som okrem cukríkov priniesla ešte jedno posolstvo – kupujte si lacné letenky, nespoznávajte pravdy o svete cez sociálne siete, ale vyrazte za vlastnými skúsenosťami, pravdami a zážitkami!