Mgr. Katarína Griffin, španielsky jazyk

Názov kurzu: Kurz španielčiny pre učiteľov
Termín konania kurzu: 13. 05. 2019 - 24. 05. 2019
Miesto konania kurzu: Málaga, Španielsko

 

Španielčinu učím veľmi rada, a preto vždy s nadšením prijmem ponuku pobudnúť a vzdelávať sa v tejto úžasnej krajine. V máji 2019 som absolvovala učiteľský kurz v programe Erasmus+.

Môj dvojtýždňový program bol rozdelený do dvoch častí. V prvom týždni som absolvovala intenzívny kurz španielčiny v jazykovej škole Malaca Instituto v andalúzskej Málage, ktorej program tvorili nielen hodiny španelčiny, ale aj zaujímavé debaty na rôzne témy týkajúce sa histórie, národného kultúrneho dedičstva, vývoja jazyka a podobne. Popoludní a večer prebiehali hodiny flamenca, salsy, spoločné organizované exkurzie, napr. syrová cesta, cesta „tapas“ a vína, koncertné podujatia alebo výlety do okolia.

Druhý týždeň mojej mobility som strávila na stretnej škole v Málage (Instituto de Enseñanza Secundaria) v mestskej časti s názvom Huelín. Mojou náplňou bolo pozorovanie práce učiteľov, tzv. shadowing. Hneď v prvý deň som tu stretla príjemného pána riaditeľa, ktorý pre mňa vytvoril zaujímavý rozvrh na celý týždeň. Videla som špeciálne vyučovanie integrovanýchh detí, doplnkové hodiny španielčiny pre deti imigrantov, hodinu filozofie, histórie, biológie v anglickom bilingválnom programe, niekoľko hodín angličtiny a španielskej literatúry a zúčastnila som sa zasadnutia predmetovej komisie.

Rozprávala som sa s mnohými španielskymi kolegami a viedla diskusie v triedach so španielskymi študentmi. A aké mám najzaujímavejšie postrehy?

  • že stredná škola je pre 12 až 17- ročných študentov a len tí lepší a študujú ďalšie dva roky a končia maturitou,
  • že španielski študenti majú každý deň šesť 60-minútových hodín,
  • že malá prestávka neexistuje, takže každý prebieha z triedy do triedy okamžite a žiadna hodina nezačne načas,
  • že veľká prestávka prichádza po tretej hodine a všetci študenti povinne odchádzajú na dvor,
  • že na WC cez hodinu sa chodí s ceduľkou na krku, aby dozorkonajúci učiteľ vedel, že študent bol uvoľnený z hodiny,
  • že filozofia sa dá učiť aj v školskej záhrade s fúrikom a hrablami v ruke,
  • že Slovensko a Slovinsko sa ešte stále mýlia,
  • že španielski študenti v Málage by radi stretli tých slovenských

... a veľa veľa ďalších.

Môj španielsky študijný pobyt bol obohacujúci, inšpiratívny a hlavne plný dobrej nálady a slnka, ktoré svietilo nielen zhora, ale aj z tvárí ľudí, ktorých som stretala. Túto skúsenosť vrele odporúčam a ďakujem za ňu!

 

Moja skúsenosť s učiteľským kurzom Erasmus+, ktorý som absolvovala v jazykovej škole Malaca Instituto v Málage, bola natoľko pozitívna, že som sa rozhodla hľadať spôsob, ako sem priviesť mojich gymnazistov - slovenských študentov španielčiny. Považovala som za veľmi výhodné, že sa do Málagy dá doletieť priamo z Bratislavy a škola má nielen krásne priestory, ale aj vlastnú ubytovaciu časť, reštauráciu a nachádza sa v príjemnej, pokojnej časti Málagy.

Malaca Instituto má viac ako 45-ročnú tradíciu vo vzdelávaní cudzincov, ponúka množstvo rôznych programov alebo vytvára programy priamo na mieru. Takýto program sa po dlhých diskusiách a plánovaniach podarilo vytvoriť aj mne a pri konečnej realizácii som prizvala na spoluprácu aj kolegyňu – španielčinárku z gymnázia v Považskej Bystrici.

Náš kurz tvorí 5-dňový program plný španielčiny ako aj výletov a návštev najzaujímavejších miest Málagy a jej okolia. Dopoludnia prebieha vyučovanie v skupinách so španielskym učiteľom a popoludní navštevujeme Picassovo múzeum a jeho rodný dom, maurskú pevnosť Alcazaba a Gibralfaro alebo vyrážame do jednej z tzv. bielych dedín – do Frigiliany a stihneme sa zastaviť aj na pláži v mestečku Nerja.

Naši študenti si vyskúšajú aj pár krokov a ladných pohybov rúk na hodine flamenca či salsy a môžu sa zapojiť do diskusie o španielskej histórii, kultúre či spôsobe života. Predovšetkým sú však po celý čas  pozorovateľmi mentality a temperamentu tohto úžasného andalúzskeho mesta.