Mgr. Viera Foltánová, biológia, telesná výchova

Názov kurzu:  Outdoorové vyučovanie a medzipredmetové vzťahy  

Termín konania kurzu: 15.8.2021 do 28.8.2021

Miesto konania kurzu: Esposende, Portugalsko

 

Naša škola nám opäť umožnila sa zapojiť do projektu erasmus plus pre učiteľov.  Z množstva ponúk som si vybrala kurz, ktorý bol zameraný na outdoorové vyučovanie a medzipredmetové vzťahy. Kurz bol organizovaný v Portugalsku a Španielsku. Trval dva týždne od 15.8.2021 do 28.8.2021.

  Cesta začala z Viedne, odkiaľ lieta pravidelná linka do Porta, známeho Portugalského mesta. Odtiaľ som mala zabezpečený transfer do mestečka Esposende, ktoré leží na severe, pri Atlantickom oceáne. Hneď po ubytovaní v hoteli sme mali prvé informačné stretnutie. Oboznámili sme sa s program a ostatnými členmi kurzu. Každé ráno po raňajkách sme sa stretli pred hotelom, odkiaľ sme vyrážali na rôzne zaujímavé miesta a aktivity.

   

  Počas prvého týždňa bol program zameraný na poznávanie blízkeho okolia ako národného parku, kde sme absolvovali turistiku, prehliadku historickej dediny a kúpanie v lagúnach rieky, ktorá preteká parkom. Navštívili sme univerzitné mesto Braga s úžasnou kalváriou, mesto Porto a jej vinné pivnice portského vína.  Absolvovali turistiku na archeologické nálezisko s unikátnou mystickou dedinkou. Samozrejme sme mali aj športové aktivity, nakoľko to bolo prioritne určené pre učiteľov telesnej výchovy, i keď viac bolo učiteľov s inou aprobáciou. Vyskúšali sme surfovanie na vlnách Atlantiku, jogu a mohli sme vyžiť cykloturistiku.

      

  Druhý týždeň pokračoval v Španielsku, kde sme absolvovali minimálnu trasu Comino. To znamená po vlastných s batožinou prejsť viac ako 100 km a putovanie ukončiť v meste Santiago de Compostela. Začali sme v meste TUI, kde nás dopravili a počas 6 dní sme prešli 114,5 km. Prechádzali sme krásnymi miestami a stretávali rôznych ľudí. Denne sme prešli cez 20 km a potom mali spoločný obed a rozprávali sme o zážitkoch. Mali sme možnosť výberu ubytovania od hostelov až po hotel. Každé mestečko, ktorým sme prechádzali a strávili tam noc, mala čaro a dýchalo históriou. Samozrejme, najkrajšie bolo Santiago a priznám sa, že som bola rada, že je to cieľ. Táto púť je pre každého rôzne dlhá a má splniť to, čo od tejto cesty očakávate. Mne sa to splnilo a som rada, že som mala takúto možnosť. Zo Santiaga nás odviezli nazad do  Esposende, kde som strávila poslednú noc v hoteli a odtiaľ do Porta a nazad do Viedne a na Slovensko.

                   

Prajem všetkým kolegom, aby našli odvahu, vyliezli z ulity a skúsili niečo podobné. Ja určite ak budem mať možnosť opäť rada vycestujem.