Mgr. Anna Mészárosová, dejepis, nemecký jazyk

Jazykové projekty   

 

Vrámci programu Erasmus plus som sa zúčastnila študijného jazykového pobytu v Nemecku, v hlavnom meste Berlín, v dňoch 23.apríl-6.máj 2017.

    Cieľom môjho pobytu bolo zdokonalenie v cudzom jazyku, ale aj získanie nových skúseností, motivácie, poznatkov pre moju ďalšiu prácu.

    Vďaka štipendiu som mohla navštevovať jazykový kurz did-deutsch-institut. Miesto kurzu som si mohla vybrať z viacerých ponúknutých miest, kde táto jazyková škola pôsobí. Moja voľba padla na hlavné mesto, nakoľko som plánovala aj návštevu múzeí, galérií,....a Berlín ponúka v tomto ohľade množstvo zaujímavých možností.

    Výber jazykovej školy a destinácie mi ponúkla jazyková agentúra v Žiline, s ktorou som uzatvorila zmluvu  a aj mi pomohla s výberom ubytovania.

    Pravidelne som sa zúčastňovala každodenného vyučovania v programe Intensiv, kde som bola začlenená do skupiny C1 spolu s ďalšími učastníkmi z rôznych krajín, napr.USA, Kanada, Brazília, Mexiko, Saudská Arábia,.... Denne som absolvovala

 4-6 hodín intenzívnej výuky podľa učebnice Aspekte neu vydavateľstva Hueber. Vyyučujúce Angelika a Vera sa nám snažili sprostredkovať čo najviac informácií ako z jazyka, frazeológie, tak aj z oblasti geografie, metality a spôsobu života v Nemecku.

     Komunikácia so študentami z iných krajín ma obohatila tiež o zaujímavé fakty zo života aj mimo Európy. Nadobudla som presvedčenie o rovnakých životných hodnotách v hospodársky rozvinutých krajinách.

    Jazyková škola ponúkala  aj  výber organizovaných akcií mimo vyučovania, na niekoľkých som sa vrámci mesta zúčastnila: prehliadka múzea Berlínskeho múru, prvomájových osláv v centre Berlína,...v ostatnom voľnom čase som si plánovala hlavne prehliadku centra s historickými pamiatkami, taktiež návštevu budovy Spolkového snemu, televíznej veže, múzeí na Múzejnom ostrove a ďalších múzeí a galérií. Snažila som sa maximálne využiť dané možnosti.

    Ubytovanie v hoteli A&O neďaleko jazykovej školy bolo príjemné, štandardná izba

 so sociálnym zariadením, poskytovala mi po náročnom programe súkromie.

    Dopravu prostriedkami verejnej dopravy mi uľahčil týždenný lístok, ktorý som si zakúpila na informačnom centre na hlavej stanici, kde mi poskytli základné informácie o meste, doprave, mapku mesta a pod. Cesta do Berlína z Bratislavy a späť nočným vlakom Eurocity sa dala zvládnuť bez problémov za pár hodín, spojenie je priame bez prestupovania.

    Celkovo z tohto dvojtýždňového pobytu som mala veľmi dobrý dojem, cudzinci, s ktorými som sa stretla, boli priateľskí, komunikatívni, vďaka tomuto pobytu som získala väčšiu istotu v jazyku, motiváciu, mnoho nových poznatkov, impulzov a inšpiráciu do ďalšej práce. Určite to odporúčam aj ďalším, je to možnosť skvalitniť ďalšiu prácu, podeliť sa so skúsenosťami a poznatkami. Som vďačná za možnosť zúčastniť sa na tomto programe, taktiež aj koordinátorke RNDr. Ivete Liptákovej.