Akreditácia Erasmus 2022/2023

V školskom roku 2021/2022 v rámci projektu Erasmus+:

Študovalo na stredných školách vo Francúzsku 15 študentov tretieho ročníka bilingválnej sekcie: Adriana Balážová, Tobiáš Červeň, Lívia Gajdúšková, Sofia Krajčová, Matej Krajčovic, Tomáš Kuník, Ela Lauková, Nina Lomová, Timea Matušková, Samuel Oravec, Dominik Prokša, Nela Soldová, Natália a Nina Vilínové a Paula Mária Žaťková. Viktória Mahríková študovala v Belgicku.

Z klasickej sekcie študovali v zahraničí 4 študentky tretieho ročníka: Španielsko - Dorota Vladárová a Lucia Vavrušová, Írsko - Katarína Bubeníková a Viktória Klačková a 2 študentky septimy: Španielsko - Dominika Procházková a Holandsko - Emma Zigová.

 

Výmenného pobytu vo Francúzsku sa zúčastnilo z bilingválnej sekcie 31 študentov I.FR v Annecy a 27 študentov II.BB v Bretónsku, v Saint Pol de Léon. Z klasickej sekcie 15 študentov bolo v Holandsku v Udene.

 

Pedagogickí zamestnanci získali nové poznatky, námety, skúsenosti a inšpiráciu pre svoju prácu na kurzoch vo Francúzsku - Katarína Pethö, v Írsku - Lucia Bojdová, na Cypre - Eva Jarošová, v Portugalsku - Zuzana Vladárová, v Nemecku - Monika Petreje a v Španielsku - Mária Tinková.

Priamo na škole, pozorovaním vyučovania, strávili dva týždne vo Francúzsku - Zuzana Macák a v Španielsku - Katarína Griffin.

 

Na našu školu prišli aj dvaja experti: Alba Sala Mora zo Španielska a Nicole Dailcroix z Francúzska.

 

Volám sa Nina Lomová a som tretiačka na bilingválnej sekcii. Pred pár týždňami som sa vrátila zo študijného pobytu, na ktorom som sa zúčastnila vďaka programu Erasmus+. Vo Francúzsku presnejšie v meste Saumur som strávila 4 mesiace od septembra do decembra. Žila som v rodine a študovala som na súkromnom gymnáziu Saint-Louis. Počas môjho pobytu som spoznala novú kultúru, veľa francúzskych aj zahraničných študentov, navštívila mestá a hlavne zlepšila moju úroveň francúzskeho jazyka.

 

Ja som chodila do školy aj bola ubytovaná v Belgicku, v Charleroi. Čo ma veľmi prekvapilo bolo to, aké prísne tam sú školy, ale dalo sa to zvládnuť, keďže učitelia tam boli veľmi milí a ústretoví. Belgičania sú naozaj priateľskí a zhovorčiví a keďže som sa medzi nich rýchlo zaradila, môj pobyt bol veľmi príjemný. Pred odchodom sme si ešte spravili menší výlet do Paríža (len na víkend) takže som okrem Belgicka stihla vidieť aj Francúzsko :)
Veľmi zaujímavá bola školskej akcia, keď nám pani z Francúzska prišla porozprávať o jej živote počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore - je neuveriteľné, že aj napriek tomu čím všetkým si prešla dokáže mať stále úsmev na tvári :)

 

Volám sa Natália Vilinová, som študentkou na francúzskej bilingválnej sekcii a na začiatku tretieho ročníka som sa zúčastnila programu Erasmus+ vďaka ktorému som mohla stráviť 4 nezabudnuteľné mesiace vo Francúzsku. Študovala som v meste Saumur na Institution Saint Louis. Tento pobyt mi dal neuveriteľnú skúsenosť do budúcna, spoznala som novú kultúru, školský, celkom náročný systém, zlepšila som si francúzštinu, vyskúšala tradičné jedlá, veľmi som sa spriatelila s ďalšími zahraničnými študentmi, videla som krásne miesta ako Le Mont Saint Michel, Saint Malo, Angers, Tours a mnoho ďalších. Aj keď to bolo niekedy náročné, aj v mojej hostiteľskej rodine, snažila som si užiť každú chvíľu strávenú v tejto nádhernej krajine.

 

Volám sa Nina Vilinová a som žiačkou tretieho ročníka na francúzskej bilingválnej sekcii gymnázia Ľudovíta Štúra. V prvom polroku som mala možnosť vďaka programu Erasmus+ sa zúčastniť výmenného pobytu vo Francúzsku. Študovala som od septembra do decembra v meste Saumur na tamojšom gymnáziu Institution Saint Louis. Rozhodla som sa využiť túto príležitosť najmä preto, lebo som chcela zažiť niečo nové a taktiež som si chcela zlepšiť moju francúzštinu. Začiatky tam boli celkom ťažké. Najťažšie bolo zvyknúť si na ich školský systém a začať komunikovať s francúzskymi študentami, lebo ako som zistila, sú to veľmi uzavreté povahy. Hneď na začiatku sme sa skamarátili so zahraničnými študentami, s ktorými nás zblížilo najmä to, že sme všetci boli v rovnako náročnej situácii. Časom som si tam našla kamarátov aj medzi spolužiakmi a môžem povedať, že vďaka tomu som si to tam začala veľmi užívať. Navštívila som a videla som strašne veľa nádherných miest a spoznala som tam ľudí, ktorí sú mi teraz veľmi blízki a dúfam, že naďalej, aj po skončení tohto pobytu, to tak zostane. Asi v polovici pobytu som si všimla, že naozaj som spravila veľký pokrok vo francúzštine, a že naozaj rozumiem už takmer všetkému. Okrem zlepšenia francúzštiny som sa úplne osamostatnila a úplne sa mi zmenil pohľad na svet. Uvedomila som si, čo je pre mňa naozaj dôležité a veľmi som sa posunula. Keď sa na to spätne pozriem, môžem povedať, že mi tam bolo naozaj veľmi dobre a že to bola naozaj skvelá skúsenosť, aj keď som to tak v tom okamihu úplne nebrala. Určite by som tento pobyt odporučila každému, komu sa naskytne takáto príležitosť.

 

Som Paula z tretej BB a bola som na jeseň na tri mesiace vo Francúzsku vďaka projektu Erasmus+. Bola som v malom mestečku Saint Flour obklopenom vidiekom. Cez týždeň som bývala na internáte a na víkendy som chodila k milej starej dáme. Cez týždeň som chodila do francúzskej školy. Môj pobyt sa mi veľmi páčil, veľa som sa naučila a priniesla si veľa zážitkov. Ešte som sa zlepšila aj vo francúzštine. Celkovo som si to tam užila a hodnotím to ako zaujímavú skúsenosť. Ďakujem za príležitosť.