Michaela Hlávková 2018

Počas školského roku 2017/2018 som sa rozhodla, spolu s ďalšími troma spolužiačkami, vyliezť z každodennej rutiny a stráviť práve 3.ročník bilingválneho štúdia vo Francúzsku. Mojím druhým domovom sa stalo na celých 10 mesiacov Montpellier, mesto na juhu Francúzska, len necelých 10 km od mora. A práve tento „stredomorský Paríž“ som si zamilovala a vychutnávala celučičký rok. Bolo úžasné spoznávať nové mesto, strácať sa v spleti úzkych uličiek, papať čokoládový fondant, či ochutnávať rôzne druhy syrov, pre ktoré je táto krajina známa.

Celý tento čas som strávila v hosťovskej rodine. 4 sestry, ktoré mám na Slovensku som vymenila za 4 francúzskych bratov a dobrodružstvo sa mohlo začať. Je dôležité povedať, že nie každému študentovi vyhovuje takýto typ pobytu, niektorí preferujú súkromie na internáte a práve preto je dôležité nad týmto rozhodnutím dobre popremýšľať. Ja som chcela vidieť pravý francúzsky život, ich zvyky, každodennú rutinu a v neposlednom rade spoznať nových ľudí, ich známych a vidieť ako to chodí v inej domácnosti. Čo som napríklad v mojej hosťovskej rodine naozaj ocenila , bolo spravodlivé rozdelenie domácich prác. Každý jeden člen rodiny, či už dievča alebo chlapec, po večeri vstal a upratal si po sebe. Samozrejme, to známe cliché o Francúzoch a ich každovečernom stolovaní v prípade tejto rodiny stopercentne platilo.

Celý rok som navštevovala gymnázium, ktoré sa nachádzalo blízko pri centre mesta a ak som si ráno zobrala bicykel, trvalo mi to len 15 minút. Bola to super skúsenosť, ktorú určite neľutujem. Každý deň som bola v škole od ôsmej do šestnástej alebo sedemnástej ,lebo takýto je francúzsky systém. Nebolo to najpríjemnejšie, ale začala som si viac vážiť voľný čas na Slovensku. Príjemnou zmenou však bolo určite to , že som navštevovala triedu zameranú na ekonómiu a humanitné vedy. Celý rok som študovala rôzne typy úverov, bánk, daní, mali sme veľa dejepisu nasmerovaného hlavne na dvadsiate storočie a neustále sme museli sledovať aktuality. Keďže nemám veľmi rada prírodovedné predmety, celé ma to neskutočne bavilo, aj keď sme sa samozrejme učili aj tie prírodovedné predmety. Taktiež zaujímavé bolo vidieť francúzskych profesorov, ale aj žiakov, ktorí sa neváhali na hodine zdvihnúť ruku a opýtať sa.

Ak by som mala tento rok krátko zhodnotiť, povedala by som, že je to obrovská skúsenosť. Naučila som sa samostatnosti, získala nadhľad, trošku sebavedomia, spoznala nových ľudí a inú kultúru. Ak by som sa vrátila naspäť v čase, určite by som sa rozhodla pre tento pobyt aj po druhýkrát.