Bretónsko 2023

V uponáhľaný januárový pondelok sme sa ocitli pred hlavným vchodom nášho gymnázia, čakajúc na autobus, ktorý sa na najbližšie desiatky hodín stane naším príbytkom. Po čiastočne prebdenej noci sme dorazili do francúzskeho Remeša a vydali sme sa ho preskúmať spolu s našimi excelentnými sprievodkyňami pani profesorkou Janovič a Pauline, vďaka ktorej väčšina z nás zažila nezabudnuteľný moment - ochutnávku prvej ozajstnej francúzskej bagety.

Deň na to sme 15 minút od francúzskeho gymnázia praktizovali dychové cvičenia v nádeji, že sa znížia naše levely stresu z prvého stretnutia s budúcimi kamošmi. A hádajte čo, nakoniec to bolo úplne super a ani sme sa nenazdali a sedeli sme, každý za iným stolom, v inej kuchyni, pri našej prvej bretónskej večeri. Rodiny nás všetkých vrelo privítali, my sme im na oplátku odhalili slovenské špeciality skrývajúce sa v darčekových taškách putujúcich v našich kufroch. Prevažnú časť pobytu v Bretónsku bolo až podozrivo pekne! Sami sme tomu neverili, ale vo februári sme na slnečných plážach popri zbieraní mušlí prežívali začiatok leta. Súčasťou nášho programu boli taktiež prehliadky miest Saint-Pol-de-Léon a Brest, kde sme mali šancu skúmať podmorský svet v akváriu Océanopolis. Za len pár dní sme stihli objaviť všetky kúty bretónskej kultúry, od ich tradičných tancov až po slané palacinky - galettes bretonnes. Po lúčení, počas ktorého veru popadalo zopár slzičiek, sme z Bretónska dokonca odchádzali s pozvánkami na prázdniny či letnú dovolenku. No ešte na nás čakal Štrasbourg, kde sme počas necelých dvoch dní zažili z každého rožku trošku. Navštívili sme Európsky parlament, pozreli sme si mesto z loďky, rozjímali sme nad obrazmi v galérii moderného umenia… Pred finálnou cestou sme domíňali zvyšok budgetu na brioškách a bagetách a šup šup (ako Francúzi vraveli - čup čup) domov.

O pár týždňov si Bretónci prišli pozrieť Slovensko a levely stresu v našich telách sa opäť zvýšili, ale raz a zas bezdôvodne, keďže sme spolu prežili krásny týždeň plný bohatého programu. Doobedia trávili Bretónci na výletoch, napríklad, v Bojniciach, Čičmanoch či Bratislave, a o ich poobednú zábavu sme sa postarali my, žiaci. Stihli sme im ukázať nemalú časť našej kultúry a pevne veríme, že si vytvorili mnoho pekných spomienok.

Z tejto výmeny si odnášame nielen vyššie sebavedomie v našich znalostiach francúzštiny, ale aj novú perspektívu na na naše okolie a všímame si jeho úžasnú diverzitu. Ďakujeme!