Annecy 2022

Projekt "Dve krajiny - jedna Európa"

 

Témou nášho projektu je Európa. Študenti zo Slovenska a Francúzska budú spolupracovať na tvorbe videí, ktoré majú odrážať ich vzťah k vlastnej krajine a čo znamená byť súčasťou jednej Európy. Témy videí: Jedna krajina - jedna história, kultúra, jazyk, tradícia, jedlo, príroda, osobnosť, mesto, škola. Dve krajiny - jedna Európa.

 

Zatiľ sme realizovali iba časť nášho projektu, naši študenti navštívili Francúzsko. Tu sú ich postrehy a zážitky.

 

Adriana Balážová

Na pobyt v Annecy osobne nemôžem povedať nič iné, ako že to bola úžasná skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok. Dostala som sa do slušnej a veselej rodiny, ktorá ma brala ako vlastnú. Neustále som sa s nimi o niečom rozprávala. Brali ma na výlety a starali sa o mňa aj keď som ochorela. Dozvedela som sa veľa o ich životnom štýle, kultúre a jazyku. Jeden z najväčších rozdielov je podľa mňa jedenie. Francúzi ledva raňajkujú, celý deň vydržia bez vody a kúsku jedla, niekedy si dajú obed a potom večerajú najmenej 2,5 hodiny a šup do postele. To mi veľmi nevyhovovalo, pretože na Slovensku sme zvyknutí jesť inak. Jediná vec ktorá mi nechutila boli studené šaláty so zeleninou. Ďalšia vec, na ktorú som si nevedela zvyknúť bola teplota v dome. 17 stupňov je u nich už hic. Čo sa týka povahy Francúzov, vravia sa o nich všelijaké názory skôr negatívne, no ja som mala to šťastie na každom kroku spoznať iba milých a ochotných ľudí. Šokovala ma krása a čistota prírody a hôr u nich. Páčila sa mi ich škola, profesori a systém učenia. Čo je najdôležitejšie, za týždeň v tomto meste som si výborne precvičila francúzštinu a naučila som sa veľa nových vecí. Z tohto zájazdu mám samé dobré zážitky, na ktoré budem rada spomínať. Určite by som tento výmenný pobyt rada zažila ešte raz.

 

Katarína Behanová

Pobyt v Annecy bol pre mňa veľkým zážitkom, pretože ako aj ostatní spolužiaci som mala šancu spoznať bližšie zvyky Francúzov. Jedným z väčších prekvapení pre mňa osobne boli večere. To ako neskoro začínali a aké bohaté boli dalo môjmu telu obrovský šok haha. Taktiež som sa zamilovala do ich úžasného pečiva a dúfam, že ho budem mať šancu ešte niekedy vyskúšať.

 

 

Tobiáš Červeň

Veľmi milo ma prekvapilo ako sa o mňa v rodine starali. Býval som v samostatnej izbe a dokonca som mal aj vlastnú kúpeľňu. Boli veľmi starostliví, milí a výborne varili. Program bol fajn. Najviac sa mi páčil výlet na Aiguille du Midi odkiaľ sme videli aj Mont Blanc. Ak to mám zhrnúť, bol to úžasný výlet a výborná skúsenosť.

 

 

 

Michal Heleš

V Annecy bolo naozaj super, bol to skvelý zážitok, pri ktorom som sa veľa naučil a spoznal veľa nových úžasných ľudí. Trochu ma prekvapil ich školský systém, lebo vo Francúzsku sa škola začína o 8:00, ale končí až okolo 18:00. Jedlo bolo výborné, veľmi mi pasovalo, až na to, že jedli naozaj len na raňajky, obed a večeru a žiadne iné jedlá medzi tým nemali. Annecy a aj iné mestá, ktoré sme navštívili boli krásne a nezabudnuteľné. Teším sa na ďalšiu návštevu Francúzska.

 

Sofia Krajčovičová

Stereotyp Francúzov: “nepríjemní ľudia, ktorí sa radi sťažujú” som po našom výmennom pobyte v Annecy zistila, že nie je absolútne pravda. Moja hosťovská rodina boli neustále usmiatí ľudia, ktorí si užívali život. A jedlo, samozrejme. Cez víkend sme napríklad navštívili Ženevu. Dokonca ešte doteraz s nimi udržujem priateľský kontakt.

 

 

Matej Krajčovic

Podľa mňa výmenný pobyt v Annecy bol veľmi zaujímavý, čo sa týkalo kultúrnej bariéry. Tam boli jedlá veľmi ľahké oproti slovenským, kávu mali prekvapivo horšiu, a čo ma úplne vykotilo, mali tam cesty bez jám a hrboľov, ale s otrasnými vodičmi, inak presný opak Slovenska. Potom bolo veľmi krásne vidieť, akú mali o nás mienku, keďže prvá vec, ktorú mi moja corres povedala, že či poznám svetlo a potom, keď som jej vysvetlil, že na Slovensku máme tie isté spotrebiče a elektronické vymoženosti, bola šokovaná. Bohužiaľ jediná vec, s ktorou sa nemôžeme porovnávať, bola krása prírody. Obrovské jazero s priezračnou vodou uprostred alpských štítov by sa síce mohlo zdať, že sa dá porovnať s Tatrami ale to by ste nemohli povedať, keby ste uvideli Lac d'Annecy.

 

Tomáš Kuník

Vo francúzskom Annecy sme so spolužiakmi a profesorkami strávili jeden týždeň. Keďže mesto ponúka mnoho rôznorodých aktivít, mne sa v ňom veľmi páčilo. Prišli sme doň počas netradičného „týždňa kultúry“, a tak sa na škole každý deň konalo viacero nezvyčajných aktivít, z ktorých sa mi najviac páčil večerný študentský koncert v piatok. Zaujímavý bol aj dych berúci pohľad na mesto z výšky, ktorý bol skombinovaný s pohľadom na krištáľovo čisté azúrové jazero a majestátne francúzske Alpy. Celý región nám pomohli spoznať aj jednodňové výlety do okolitých miest – napríklad v Lyone sme objavovali zákutia typických „trabouilles“, úzkych pasáží vedúcich naprieč domami. Aj vďaka milej a pohostinnej rodine sa mi vo Francúzsku veľmi páčilo a už sa neviem dočkať, kedy sa opäť nadýchnem francúzskeho vzduchu.

 

Ela Lauková

Výmenný pobyt v Annecy bol prekvapujúci. Veci, ktoré sa hovoria o Francúzoch nie sú až tak pravdivé no zato som objavila ich spôsob života a zmýšľania v inom svetle ako sa prezentuje. Páčila sa mi ich príroda a celkovo okolie kde je Annecy. Najviac ma zaujalo jazero, s množstvom využitia (šliapadlá, plávanie, prechádzka okolo neho...). Šokovalo ma že jedia iba 3-krát za deň, desiatu a olovrant nepoznajú. Ako šoféri nie sú veľmi zdatní. Teplo v ich domoch/bytoch je cca 19 stupňov Celzia čo niektorým príde ako fakt teplo.

Veľmi mi chutil Quiche (slaný koláč). Mala som možnosť ochutnať aj slimáky a ich syry boli dokonalé. Školský systém majú odlišný od slovenského. Mňa Francúzsko a Annecy a okolie úplne uchvátilo. Francúzsko sa mi ešte viac zapáčilo a presvedčilo že hocijaký výmenný pobyt v zahraničí pomôže na zlepšenie obzorov a kultúry daného národa, no samozrejme zlepší sa vám jazyk a spoznáte nové miesta a ľudí. No a čo sa týka Annecy a miest, ktoré sme počas pobytu navštívili sa nedajú popísať a ani ukázať fotkou pretože musíte to vidieť na vlastné oči a byť tam a cítiť tú atmosféru miesta. Čo sa týka fotiek odfotila som jednu a hneď som zbadala niečo krajšie. Vrelo odpočúvam každému z Francúzska som si odniesla spomienky a vtipné príhody a dokonca aj priateľstva.

 

Viktória Mahríková

Na Francúzsku ma najviac šokovalo to, ako čo kedy jedia. Na rozdiel od nás ich najväčšie jedlo dňa nie je obed ale večera, a tak veľa z nás bolo z času na čas hladných, lebo raňajky sme niektorí nemali vôbec a na obed nám pribalili buď bagetu alebo toast. V jedálni však mali zvyčajne normálny obed ako mávame my, až na to, že oni tam mali jednu verziu s mäsom a druhú bez, čiže si mohol vybrať a taktiež aj viacej možností pri výbere dezertu a predjedla. Ja som našťastie, na rozdiel od iných, mala príjemné teplo tam, u koho som bola ubytovaná, čiže na to sa sťažovať nemôžem... navyše Francúzi boli všetci veľmi zlatí a ochotní, takže aj keď vetrali, tak keď som im povedala že mi je zima okamžite zavreli okno a pustili kúrenie (do momentu kedy tam bolo príliš veľké teplo :Ddd)

 

Timea Matušková

Pobyt v Annecy bol zatiaľ môj najlepší týždeň v tomto roku. Stretla som tam veľmi veľa milých ľudí a ochutnala neskutočne dobre jedlo. Nikdy som nemala tak veľa dobrých syrov. Až na tú zimu v dome mojej rodiny sa mi páčilo asi všetko. Možno ešte cena magnetiek mohla byť nižšia ale inak som spokojná. Určite sa do mesta Annecy pôjdem ešte niekedy pozrieť.

 

 

Samuel Oravec

Francúzsko ako také bolo úplne super. Milí ľudia, chutné jedlo a odlišné kultúry. Najviac ma zaskočilo ako tam ľudia sedia len tak na zemi. Ale máme dosť vecí aj spoločných, napr. v politike. Ale zasa jedlo máme dosť odlišné. Hlavne keď sa bavíme i starších, alebo "národných" jedlách.

 

 

 

Dominik Prokša

Na výmennom pobyte vo Francúzku bolo naozaj super. Francúzi boli veľmi sympatickí a milí. Rodina u ktorej som ja býval mala veľmi rada syr a to naozaj veľa syru. Každý deň mi na večeru pripravovali ich špeciality a každé jedlo ktoré som u nich jedol obsahovalo syr. Škola na ktorú chodil môj correspondant sa mi veľmi páčila, páčila sa mi na toľko, že som sa tam rozhodol isť ďalší rok študovať. Mestá ktoré sme navštívili boli naozaj veľmi zaujímavé a tak isto aj mestečko Annecy v ktorom sme bývali. Myslím si, že mi tento výlet veľmi veľa dal a veľa som na počas neho naučil.

 

Nela Soldová

Vo francúzsku bolo všetko super, zlepšili sme si francúzštinu, ochutnali sme jedlá, ktoré na Slovensku nemáme, spoznali sme množstvo nových ľudí ale najviac sa mi páčil výlet na Aguille du Midi. Taktiež mi rodina u ktorej som bývala spravila super program. Zobrali ma na výhľad nad celé mesto kde bolo krásne vidieť celé jazero Annecy.

 

 

Natália Vilínová

Na výmennom pobyte vo Francúzsku sa mi nesmierne páčilo. Majú nádhernú prírodu, pamiatky, krásne historické mestá a výborné jedlo. Každý deň sme mali super program, väčšinou sme navštevovali mestá napr. Annecy, Lyon, Grenoble, videli sme rôzne múzea, boli sme na turistike a aj na najvyššej hore v Európe - Mont Blanc. S mojou korešpondentkou a jej rodinou som bola veľmi spokojná. Aj keď to niekedy nebolo jednoduché, vždy boli veľmi milí, ochotní, a snažili sa mi ukázať čo najviac. Dokonca cez víkend ma vzali na výlet do Švajčiarska do Ženevy. Čo ma šokovalo, asi ako mnohých z nás je teplota v domácnostiach, treba sa dobre obliecť.

 

Nina Vilínová

Aj napriek komplikovanej situácii kvôli koronavírusu sme mali veľké šťastie, že sme sa mohli zúčastniť výmenného pobytu v Annecy. Počas celého týždňa sme mali veľmi bohatý a rôznorodý program, ktorý zahŕňal návštevu miest, Aiguille du Midi a mnohých pamiatok. Veľkým plusom bolo, že sme boli v Annecy v čase kultúrneho týždňa na miestnom gymnáziu, vďaka čomu sme sa mohli zúčastniť viacerých predstavení, ktoré si tamojší študenti pripravili. Okrem výletov zorganizovaných našimi profesorkami a profesormi z gymnázia Charles Baudelaire sme strávili týždeň s našimi korešpondentmi, vďaka ktorým sme mohli spoznať ich každodennú rutinu, ako trávia víkendy, ale aj ich domácnosti, v ktorých pojmy "radiátor" a "zakúriť" neexistujú. Z tohoto výletu máme veľmi veľa spoločných zážitkov a ak by to bolo možné, hneď by som sa tam vrátila :)

 

Paula Mária Žaťková

"Oplatilo sa! Rok a pol biflenia sa slovíčok a snaženia sa pochopiť ako funguje francúzska gramatika mali svoj cieľ. Francúzsko bolo krásne, zaujímavé trošku upršané :-). A jedlo vo francúzsku, mňam, desať z desať."