Annecy, Cran-Gévrier, Paríž 2013

Dňa 30.5. sme sa konečne dočkali nášho vytúženého výletu a večer o 21. hodine sme vyrazili na výmenný pobyt do Francúzska. Po ceste sa nám podarilo navštívíť aj prírodovedné múzeum v Ženeve, kde sme si trošku odpočinuli od sedenia v autobuse a popozerali si exponáty vystavené v múzeu.  Nakoniec sme  predsa len, aj keď po 20 hodinovej únavnej a "nekonečnej" ceste, dorazili do Annecy , kde nás na Collége Beauregard čakali naši korešpondenti aj s rodičmi. Po vstupe do uvítacej sály sme si vypočuli od profesorov pár slov na privítanie a povzbudenie do nasledujúceho týždňa a pobrali sme sa do rodín.
Po príchode do rodín a zoznámení sa s nimi sme väčšina zostali milo prekvapení, nielen z rodiny samotnej, ale aj zo štýlu a spôsobu ich žitia. V mojom prípade byt zariadený á la New York bol pre mňa veľkým WOW.  Medzi nami študentmi nie je nikto, kto by mohol povedať, že o neho bolo zle postarané. V rodinách boli naozaj starostliví a robili všetko pre to, aby sme boli spokojní a prežili krásny týždeň. Hneď v sobotu sme bližšie spoznali Annecy pri prehliadke mesta a pri plavbe po jazere. Poobedie a nedeľu sme strávili v rodinách, kde sa nám postarali o zaujímavý program (mňa napríklad zobrali na accrobranche-šplhanie a preliezanie po stromoch a samozrejme na nákupy).
V pondelok sme sa vybrali do Chamonix a zubačkou z Montevers k ľadovcovému moru. Vďaka priaznivému počasiu sa nám podarilo vidieť  okrem iného aj Mont Blanc. Na ďalší deň nám na výlete robili spoločnosť aj naši korešpondenti. Išli sme do parku vtákov (niečo také ako ZOO ale iba s vtákmi) a do malebnej stredovekej dedinky Pérouges . Z tohto plánu sme zo začiatku neboli veľmi nadšení, ale keď sme tam prišli, tak sme boli naozaj radi, že sme sa tam dostali, lebo také niečo nemáte šancu vidieť každý deň. V stredu nás čakal Lyon no a posledný deň sme strávili v Annecy, kde sme navštívili výstavu - Obraz v pohybe a interaktívnu výstavu zameranú na vietor. V piatok ráno sme sa rozlúčili s francúzskymi priateľmi, podaktorí so slzami v očiach, a vydali sme sa na dlho očakávanú 7 hodinovú cestu do Paríža.
I napriek tomu, že sme boli ospalí (alebo skôr znudení) z cesty, sme sa po príchode vydali do ulíc Paríža, kde sme navštívili Sacré Coeur, Montmartre a i napríklad Moulin Rouge (ale iba z vonku :D ). Na druhý deň nás čakali ďalšie skvosty Paríža ako Víťazný oblúk, ulica Champs Elysées, Centre Pompidou, ale aj Námestie Svornosti a samozrejme múzeum Louvre. Večer sa konala plavba loďou, z ktorej sme boli priam unesení. V nedeľu doobeda sme cestovali do Versailles a poobede sme sa pobrali na najväčší skvost Paríža (teda aspoň pre nás), na Eiffelovú vežu. Všetci sme boli okúzlení tou nádherou a dokonalým výhľadom zhora z 281 metrovej výšky. Aj v posledný deň nášho pobytu sme ešte pred odchodom stihli navštíviť mnoho pamiatok.  Pozreli sme si Notre Dame, Latinskú štvrť, Luxemburské záhrady, ale aj univerzitu La Sorbonne, Panthéon a poobede sme sa vybrali do La Defénse (najmodernejšia štvrť Paríža). Tam sme išli na posledné veľké nákupy pred odchodom, kde sme sa vybláznili v mega veľkom obchodnom centre Les 4 Temps. Po pominutí nákupnej horúčky sme nasadli do nášho minibusu a pobrali sa domov, kde sa nám aleže vôbec ešte nechcelo ísť. Cestu sme si spestrili púšťaním našich obľúbených songov (z mobilu cez mikrofón) a snahou zaspievať si a trafiť sa textom (keď sa dalo aj melódiou) aspoň do refrénu :) V utorok poobede dňa 11.6. sme dorazili do Trenčína.
Vďaka tomuto výletu sme sa zdokonalili v našej francúzštine, spoznali sme nevšednú francúzsku kultúru, preskúmali mnoho zaujímavých pamiatok, spoznali sme naše pani profesorky aj z inej stránky ako z tej na hodinách (a s tou druhou sme boli nadmieru spokojní), ale aj ony nás videli akí sme zlatí, keď sme v cudzine no a pomohlo to aj nám zistiť, že akí kolektív sme. Boli to skvelé skoro dva týždne na ktoré nikdy nezabudneme.

                                                                                                         

Nicolette  Tomášková